Zdjęcia krajobrazu

Krajobraz jest najbardziej wdzięcznym tematem do fotografowania. Nie rusza się, nie ucieka, jest więc statyczny, a skoro jest statyczny nadaje się do ciekawych ujęć. Jedyną przeszkodą albo i zaletą (jak kto woli) jest tutaj naturalne światło słoneczne.
Fotografia krajobrazu nie jest zadaniem prostym, chociaż takim mogłoby się wydawać. Bardzo często osoby, które robią takie zdjęcia mówią, że fotografie wychodzą płaskie, bez życia i bez emocji. Ot, po prostu ładny obrazek gór, czy pola. Nic szczególnego. Często też zdjęcia wychodzą w efekcie zamglone, bez ostrości albo zbyt przejaskrawione, albo zbyt ciemne.
Po pierwsze, by zdjęcie nie było statyczne, znajdujemy pewien punkt odniesienia. Niech to będzie ciekawe drzewo, chmury, lecący ptak… Wszystkie te elementy ożywią nasz statyczny krajobraz, który zdobędzie głębię, bo na nich skupiamy punkt ostrość.
Bardzo podobnie postępujemy ze światłem. Nie wolno pod żadnym pozorem robić zdjęć w południe. Owszem, możemy, ale nie liczmy wtedy na sukces – zdjęcia będą przejaskrawione, a kontury zbyt ostrze i nienaturalne. Najpiękniejsze zdjęcia wychodzą o świcie, we mgle lub wieczorem, gdy słońce zaczyna zachodzić i wydłużają się cienie, wtedy powstaje też zachwycająca gra barw.

Dodaj komentarz