World Press Photo

Coroczne wystawy World Press Photo zawsze budzą wiele emocji. Ludzie tłumnie przychodzą podziwiać wystawy zdjęć, z których najlepsze objeżdżają cały świat, a fotografowie zewsząd robią wszystko, aby zdobyć to prestiżowe wyróżnienie.
Magia tej nagrody polega na tym, że otwiera ona drzwi do międzynarodowej kariery wszystkim fotografom, którzy do tej pory pracowali dla mniejszych lub większych gazet w swoim kraju. Obserwując tendencje dominujące od dobrych kilku lub nawet kilkunastu lat zdjęcia, które zachwyciły szanowne jury World Press Photo to w dużej mierze fotografie przedstawiające biedę, głód, wojny lub katastrofy ekologiczne, a także spustoszenia po tsunami, tajfunach czy tornadach.
Rezultaty obserwacji nie są wcale wesołe podobnie jak tematy zdjęć WPF. Smutne jest to, że widzimy piękno i zachwyca nas ono w najgorszych sytuacjach życiowych z jakimi człowiek może się spotkać. Ponieważ nagroda przyznawana jest fotoreporterom pokazuje nam to również obraz mediów jako nośnika zawsze złych wieści, gdyż na zdjęciach nie ma nic prócz buli i cierpienia. Jest też świetny kadr, ostrość oraz niepowtarzalne ujecie. Wszystkie te zdjęcia są piękne od strony technicznej, ale obrazy na nich pokazane nie wnoszą nic optymistycznego w nasze życie.

Dodaj komentarz