Co to jest osłona przeciwsłoneczna obiektywu?

Gdy kupujemy lustrzankę, ale i nie tylko, najczęściej do obiektywu dostajemy w komplecie dodatkową osłonę. Jest to osłona przeciwsłoneczna. Do czego służy?
Osłona przeciwsłoneczna jest montowana na końcu obiektywu. Jest to specyficzna tuleja, która wygląda jak czarny tulipan. Osłona jest wykonana z czarnego tworzywa. Mam za zadanie wyeliminować boczne światło promieni słonecznych, które wpadają do obiektywu aparatu fotograficznego. Osłona jednak nie zasłania obrazu widzianego przez obiektyw. Nigdy też nie będzie jej widać na zdjęciu.
Dzięki zastosowaniu osłony przeciwsłonecznej na zdjęciach nie ma flar i przebłysków. Osłona eliminuje błędy światłomierza oraz złe wyostrzanie zdjęć w wyniku oślepienia autofocusa. Zmniejsza także kontrast zdjęcia. I zabezpiecza soczewkę przednią obiektywu przed zabrudzeniem i uszkodzeniem.
Należy ją używać zawsze, również w nocy czy w przypadku innych warunków powodujących słabe oświetlenie fotografowanego przedmiotu. Ryzyko pojawienia się bocznych źródeł światła może wystąpić w każdej sytuacji, a wtedy ujęcie nie będzie takie, jakie chcieliśmy osiągnąć. Jedyna sytuacja, gdy osłona jest zbędna, to działanie lampy błyskowej umieszczonej na aparacie, ponieważ cień osłony przeciwsłonecznej może być widoczny.
Jednym słowem osłona przeciwsłoneczna nie jest zwykłym dodatkiem, to specjalistyczny element, który powinien być stosowany stale w aparatach fotograficznych, by ujęcia były dokładnie z takim efektem, jaki chcemy osiągnąć.
Fotografujmy krajobrazy przy małym zachmurzeniu – chmury nadadzą zdjęciom charakteru.
Fotografowanie krajobrazu jest sztuką, gdyż krajobraz poprzez swoją statyczność jest bardzo płaski, by to zmienić, należy poszukać oryginalności, czegoś co da nam możliwość rozpoczęcia opowieści o górach, polach, czy jeziorach.

Dodaj komentarz