Błędy w fotografowaniu

Na błędach każdy z nas się uczy. Powiedzenie znane i stare jak świat. Ale bardzo prawdziwe. Przy fotografowaniu, a zwłaszcza jego początkach błędy zawsze będą się zdarzały.
Najczęstszymi błędami w fotografowaniu są:
Zdjęcia robione danym osobom pod światło, czyli na tak zwanej sylwecie. Takie zdjęcia można spokojnie wykonywać pod jednym warunkiem, że się je wykona z błyskiem dodatkowym lampy błyskowej. Wtedy fotografowana postać będzie widoczna, a cienie zostaną rozproszone.
Zdjęcia robione pod słońce – czasem wychodzą a czasem nie. Halacje uznane za błąd fotograficzny czasami są efektem zamierzonym, a czasem nie.
Fotografia krajobrazu wydawałaby się być najłatwiejszą, jednak oświetlenie na zewnątrz najczęściej płata figle. Najlepiej jest fotografować w przytłumionym słońcu lub pochmurnym dniu. Ostre słońce nie jest polecane. Najlepsze zdjęcia wychodzą o świcie i zmierzchu, gdy oświetlenie jest miękkie i łagodne.
W domu zazwyczaj wychodzi ziarno (kostkowanie, szumy). Przyczyna tego stanu rzeczy jest najczęściej zbyt wysokie ISO, czyli rozdzielczość. Problemem jest tez zbyt słabe światło sztuczne. W pomieszczeniach tak jak i na zewnątrz dobrze jest użyć statywu i dłuższych czasów naświetlania.
Zdjęcia wychodzą płaskie – bez życia, martwe. Aby nadać fotografowanemu obiektowi życie, trzeba być fotografem profesjonalista i mieć to coś, co pozwala bezbłędnie wychwycić ulotny moment i zapisać go na matrycy.

Dodaj komentarz